Plugins - Admin Columns - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (548 entries)

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Ascending
fr: Croissant

en: Table Views
fr: Vues en tableau

en: Filter
fr: Filtrer

en: channel | channels
fr[0]: canal
fr[1]: canaux

en: Date Save Format
fr: Format d’enregistrement des dates

en: Table view %s successfully deleted.
fr: La vue en tableau %s a bien été effectuée

en: Other
fr: Autre

en: Column settings could not be saved.
fr: Les réglages de la colonne n’ont pas été enregistrés.

en: List screen not found
fr: L’écran de listes n’a pas été trouvé

en: The %s integration is available in Admin Columns Pro
fr: L’intégration de %s est disponible dans Admin Columns Pro

en: Preview not available
fr: Aperçu non disponible

en: List Screen Source
fr: Source de l’écran de liste

en: Create database table.
fr: Créer la table de la base de données.

en: Database table %s is missing.
fr: La table %s est manquante dans la base de données.

en: Value
fr: Valeur

[ctx: conditional format help]
en: Conditional Format allows you to format a value based on conditions you set.
fr: Le format conditionnel vous permet de formater une valeur en fonction des conditions que vous avez définies.

en: Conditional Format
fr: Format conditionnel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Horizontal Rule
fr: Règle horizontale

en: The Media Library Assistant plugin from David Lingren provides several enhancements for managing the Media Library.
fr: L’extension Media Library Assistant de David Lingren apporte plusieurs améliorations à la gestion de la médiathèque.

en: Invalid list ID.
fr: ID de la liste invalide.

en: Did you know Admin Columns Pro has full support for %s?
fr: Saviez-vous qu’Admin Columns Pro prend totalement en charge %s ?

en: Read more &raquo;
fr: Lire la suite &raquo;

en: By enabling this setting the sorting results will include empty values.
fr: En activant ce paramètre, les résultats du tri incluront les valeurs vides.

en: Add Row
fr: Ajouter une ligne

en: Show or hide elements from the table list screen.
fr: Afficher ou masquer les éléments de l’écran liste.

en: Table Elements
fr: Éléments du tableau

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Pop Up
fr: Fenêtre surgissante

en: Embed
fr: Embarquer

en: User Website
fr: Utilisateur/utilisatrice du site

en: No title
fr: Aucun titre

en: No author
fr: Aucun·e auteur/autrice

en: Bits Per Sample
fr: Bits par échantillon

en: Dataformat
fr: Format de données

en: sec
fr: s

en: channels | channels
fr[0]: Canal
fr[1]: Canaux

en: Sample Rate
fr: Taux d’échantillonnage

en: Losless
fr: Sans perte

en: Length Formatted
fr: Durée formatée

en: Filesize
fr: Taille du fichier

en: Fileformat
fr: Format du fichier

en: Encoder Options
fr: Options de l’encodeur

en: Data Format
fr: Format de données

en: Created Timestamp
fr: Horodatage de la création

en: Compression Ratio
fr: Ratio de compression

en: Channels
fr: Canaux

en: Channelmode
fr: Mode de canal

en: Bitrate Mode
fr: Mode de débit

en: Bitrate
fr: Débit

en: Serialized
fr: Sérialisé

en: File
fr: Fichier

en: Video
fr: Vidéo

en: Meta
fr: Méta

en: Play
fr: Lecture

en: Video Player
fr: Lecteur vidéo

en: Video Meta
fr: Méta vidéo

en: Audio Meta
fr: Méta audio

en: Image Meta (EXIF)
fr: Méta image (EXIF)

en: No support for audio player
fr: Aucune prise en charge pour le lecteur audio

en: Audio Player
fr: Lecteur audio

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your JetEngine contents on any admin list table.
fr: Affichez, modifiez en ligne ou en groupe, exportez, filtrez intelligemment et triez vos contenus JetEngine sur n’importe quelle liste de publications de l’administration.

en: Integrates JetEngine with Admin Columns.
fr: Intègre JetEngine avec Admin Columns.

en: Restore settings
fr: Restaurer les réglages

en: Upgrade to Admin Columns Pro
fr: Mettre à niveau vers Admin Columns Pro

en: View all Pro features
fr: Voir toutes les fonctionnalités Pro

en: Insert a post, user or anything really directly from the overview.
fr: Insérez une publication, un compte ou tout autre élément directement à partir de la vue d’ensemble.

en: Get access to all our integrations for popular WordPress plugins
fr: Accédez à toutes nos intégrations pour les extensions WordPress les plus populaires.

en: All integration add-ons
fr: Tous les modules d’intégration

en: Manage columns for your Taxonomy overview pages
fr: Gestion des colonnes pour les pages de vue d’ensemble de votre taxonomie

en: Taxonomy Support
fr: Prise en charge des taxonomies

en: Create a better user experience when visiting the list table by setting preferences and hiding the functionality you do not need.
fr: Créez une meilleure expérience utilisateur et utilisatrice lorsque vous visitez le tableau de publications en définissant des préférences et en masquant les fonctionnalités dont vous n’avez pas besoin.

en: Customize List Table
fr: Personnaliser le tableau de publications

en: And of course, all network sites can use Admin Columns.
fr: Et bien sûr, tous les sites du réseau peuvent utiliser Admin Columns.

en: Get insights about your entire network of sites.
fr: Obtenez des informations sur l’ensemble de votre réseau de sites.

en: Multisite Support
fr: Prise en charge du multisite

en: Admin Columns can generate a fully customized and downloadable CSV.
fr: Admin columns peut générer un CSV entièrement personnalisé et téléchargeable.

en: Want to import content in Excel, Mailchimp or anything else?
fr: Vous voulez importer du contenu dans Excel, Mailchimp ou quoi que ce soit d’autre ?

en: Export Table to CSV
fr: Exporter le tableau au format CSV

en: Simply scroll through your columns horizontally so your overview can be complete and functional.
fr: Il suffit de faire défiler vos colonnes horizontalement pour que votre vue d’ensemble soit complète et fonctionnelle.

en: Need more columns than the size of your screen?
fr: Vous avez besoin de plus de colonnes que la taille de votre écran ne vous le permet ?

en: With Bulk Edit you can update thousands of values at once.
fr: Avec la modification groupée, vous pouvez mettre à jour des milliers de valeurs en une seule fois.

en: Need to update multiple values at once?
fr: Besoin de modifier plusieurs valeurs à la fois ?

en: No need to open your post, page, order, user or anything else.
fr: Aucun besoin d’ouvrir votre publication, page, commande, compte ou autre.

en: Craft overviews in minutes that display precisely what you want to see.
fr: Créez en quelques minutes des vues d’ensemble qui affichent précisément ce que vous voulez voir.

en: Choose from a well designed set of columns or create your own.
fr: Choisissez parmi un ensemble de colonnes bien conçues ou créez les vôtres.

en: Unlimited Columns
fr: Colonnes illimitées

en: Switching between sets is easy and can be done from any list table.
fr: Le passage d’un ensemble à l’autre est facile et peut être effectué à partir de n’importe quelle tableau de publications.

en: Create multiple columns presets.
fr: Créez plusieurs présélections de colonnes.

en: Need certain columns for certain tasks?
fr: Vous avez besoin de certaines colonnes pour certaines tâches ?

en: Multiple Table Views
fr: Multiple vues d’ensemble

en: Keep your column names on top of the screen when scrolling down the page
fr: Gardez les noms de vos colonnes en haut de l’écran lorsque vous faites défiler la page vers le bas.

en: Sticky Headers
fr: En-têtes épinglées

en: Filters help you to get valuable insights about orders, users, posts, anything really.
fr: Les filtres vous permettent d’obtenir des informations précieuses sur les commandes, les comptes, les publications ou n’importe quel autre élément.

en: Only show the content that matches the rules you set.
fr: N’affichez que le contenu qui correspond aux règles que vous avez définies.

en: Sort on numbers, names, prices or anything else.
fr: Triez en fonction des chiffres, des noms, des prix ou de tout autre critère.

en: Any column can be turned into an ordered list.
fr: Toute colonne peut être transformée en une liste triée.

en: Sortable Columns
fr: Colonnes triables

en: Network Enable
fr: Activer sur le réseau

en: Enable
fr: Activer

en: No public saved filters available.
fr: Aucun filtre public sauvegardé n’est disponible.

en: Pre-applied Filters
fr: Filtres pré-appliqués

en: Horizontal Scrolling
fr: Défilement horizontal

en: Set default settings that users will see when they visit the list table.
fr: Définissez les réglages par défaut que les comptes verront lorsqu’ils visiteront le tableau de publications.

en: Preferences
fr: Préférences

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: Search
fr: Recherche

en: Status (Quick Links)
fr: État (Liens rapides)

en: Filters
fr: Filtres

en: Inline Edit
fr: Modification en ligne

en: Make this table view available only for specific users or roles.
fr: Rendre cette vue de tableau disponible uniquement pour des comptes ou des rôles spécifiques.

en: Conditionals
fr: Conditionnelles

en: Unlock with Admin Columns Pro
fr: Déverrouiller avec Admin Columns Pro

en: optional
fr: facultatif

en: More details
fr: Plus de détails

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your Yoast SEO contents on any admin list table.
fr: Affichez, modifiez en ligne ou en groupe, exportez, filtrez intelligemment et triez vos contenus Yoast SEO sur n’importe quel tableau de publications de l’administration.

en: Display, inline- and bulk-edit, smart filter and sort your Products, Variations, Orders and Customers
fr: Affichez, modifiez en ligne et par groupe, filtrez et triez vos produits, variations, commandes et clientèle.

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your %s contents on any admin list table.
fr: Affichez, modifiez en ligne ou en groupe, exportez, filtrez intelligemment et triez vos contenus %s sur n’importe quel tableau de publications de l’administration.

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your %s Entries.
fr: Affichez, modifiez en ligne et par groupe, exportez, filtrez intelligemment et triez vos entrées %s.

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your Events, Organizers and Venues.
fr: Affichez, modifiez en ligne et par groupe, exportez, filtrez intelligemment et triez vos évènements, organisateurs et organisatrices et lieux.

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your BuddyPress data fields on the Users page.
fr: Affichez, modifiez en ligne et par groupe, exportez, filtrez intelligemment et trier vos champs de données BuddyPress sur la page des comptes.

en: Integrates %s with Admin Columns.
fr: Intègre %s avec Admin Columns.

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your ACF contents on any admin list table.
fr: Affichez, modifiez en ligne ou en groupe, exportez, filtrez intelligemment et triez vos contenus ACF sur n’importe quel tableau de publications de l’administration.

en: Integrates ACF with Admin Columns.
fr: Intègre ACF avec Admin Columns.

en: Upgrade to Admin Columns Pro and unlock all the awesome features.
fr: Mettez à niveau vers Admin Columns Pro et déverrouillez toutes les fonctionnalités incroyables.

en: The Add-on %s is activated.
fr: Le module %s est activé.

en: Artist
fr: Artiste

en: Network Active
fr: Activé sur le réseau

en: Last Post
fr: Dernière publication

en: First Post
fr: Première publication

en: Post Status
fr: État de la publication

en: Products
fr: Produits

en: Social
fr: Réseaux sociaux

en: Posts Screen
fr: Écran des articles

en: Block Editor
fr: Éditeur de blocs

en: Databases
fr: Bases de données

en: Image Editing
fr: Modification d’image

en: Post Formats
fr: Formats des articles

en: Welcome Screen
fr: Écran de bienvenue

en: Admin Menu
fr: Menu d’administration

en: Key
fr: Clé

en: Export table contents to CSV
fr: Exporter le contenu des tableaux en CSV

en: Learn more &raquo;
fr: En savoir plus &raquo;

en: Super Admin
fr: Super administrateur

en: Author Slug
fr: Slug de l’auteur ou autrice

en: Column Name
fr: Nom de la colonne

en: List Screen Key
fr: Clé de l’écran de liste

en: List Screen ID
fr: ID de l’écran de liste

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Third-party columns and some custom columns cannot be exported unless there is build-in support for that specific column.
fr: Les colonnes tierces et certaines colonnes personnalisées ne peuvent pas être exportées sauf s’il existe une prise en charge intégrée pour cette colonne spécifique.

en: Unfortunately not every column can be exported.
fr: Malheureusement toutes les colonnes ne peuvent pas être exportées.

en: Export Unavailable
fr: Export non disponible

en: Bulk Edit
fr: Modifications groupées

en: Clicking the %s button will display a popup that allows you to add or change the current value of all selected items.
fr: Cliquer sur le bouton %s affichera une fenêtre surgissante qui vous permettra d’ajouter ou modifier la valeur courante de tous les éléments sélectionnés.

en: Select more than one row from the list table to show the bulk edit buttons.
fr: Sélectionnez plusieurs lignes dans le tableau pour afficher le bouton « Modifications groupées ».

en: Bulk Edit allows you to update multiple values at once.
fr: Les modifications groupées vous permette de modifier plusieurs valeur à la fois.

en: You can change the default sorted column in the optional settings below.
fr: Vous pouvez modifier la colonne triée par défaut grâce aux réglages facultatifs ci dessous.

en: Reset Sorting
fr: Réinitialiser le tri

en: Reset the sorting by clicking the %s button.
fr: Réinitialiser le tri en cliquant sur le bouton %s.

en: When you come back the content is sorted just the way you left it.
fr: Lorsque vous revenez, le contenu est trié comme vous l’avez laissé.

en: The sorted column is saved as your personal preference.
fr: La colonne triée est enregistrée comme votre préférence personnelle.

en: Sort by clicking the column header on the list table. Click the column header again to switch between <em>ascending</em> and <em>descending</em>.
fr: Triez en cliquant sur l’en-tête de la colonne du tableau. Cliquez sur l’en-tête une nouvelle fois pour permuter entre <em>croissant</em> et <em>décroissant</em>.

en: Smart Filters
fr: Filtres intelligents

en: We recommend using %s
fr: Nous recommandons l’utilisation de %s

en: %s also has better support for all the different types of fields, such as text, numbers and dates.
fr: %s prend également mieux en charge tous les différents types de champs, tels que le texte, les nombres et les dates.

en: Finding the right content will be much easier with the use of conditionals, such as %s.
fr: Trouver le bon contenu sera beaucoup plus facile avec l’utilisation de conditions, telles que %s.

en: %s is an improved version of %s.
fr: %s est une version améliorée de %s.

en: Filters vs Smart Filters
fr: Filtres ou filtres intelligents

en: You can filter the contents by selecting the column value from the filter dropdown menu.
fr: Vous pouvez filtrer les contenus en sélectionnant la valeur de la colonne dans le menu déroulant du filtre.

en: This will allow the column to be filtered.
fr: Cela permet à la colonne d’être filtrée.

[ctx: smart filtering help]
en: When you return to your list table you can easily select them again from the menu.
fr: Lorsque vous revenez à l’écran de tableau des publications, vous pouvez facilement les sélectionner à nouveau dans le menu.

[ctx: smart filtering help]
en: You can save your filters for later use.
fr: Vous pouvez enregistrer vos filtres pour une utilisation ultérieure.

en: Add Filter
fr: Ajouter un filtre

[ctx: smart filtering help]
en: Smart filtering allows you to segment your data by different criteria.
fr: Le filtrage intelligent vous permet de segmenter vos données selon différents critères.

en: You can use filters to segment your list before exporting.
fr: Vous pouvez utiliser les filtres pour segmenter votre liste avant exportation.

en: The result is a CSV file.
fr: Le résultat est un fichier CSV.

en: Click the export button and all items will be exported to CSV.
fr: Cliquez sur le bouton d’exportation et tous les éléments seront exportés en CSV.

en: Export for Admin Columns Pro, allows you to export the contents of your columns to CSV.
fr: Export pour Admin Columns Pro, vous permets d’exporter les contenus de vos colonnes en CSV.

en: It is possible to undo and redo all changes made with Inline Editing, so using it is without risk.
fr: Il est possible d’annuler et de refaire tous les changements faits avec la modification en ligne, donc son utilisation est sans risque.

en: Click on the pencil icon to start editing the value of a field.
fr: Cliquez sur l’icône en forme de crayon pour commencer à modifier la valeur d’un champ.

en: To start inline editing, toggle the “Inline Edit” button on top of the list table.
fr: Pour commencer la modification en ligne, cliquez sur le bouton « Modification en ligne » au dessus du tableau.

en: With Inline Edit, you can update your content quick and easy, without having to open each %s one at the time.
fr: Avec la modification en ligne, vous pouvez mettre à jour votre contenu rapidement et facilement sans avoir à ouvrir chaque %s.

en: Create multiple list table views with different columns.
fr: Créez plusieurs vues de tableau de publications avec différentes colonnes.

en: Quick edit any content with Inline Editing, including custom fields.
fr: Modifiez rapidement tout contenu avec la modification en ligne, y compris les champs personnalisés.

en: Search the contents of your columns.
fr: Recherchez dans le contenu de vos colonnes.

en: Meta Box
fr: Boîte de métadonnées

en: Column Type
fr: Type de colonne

en: No deprecated hooks or filters found.
fr: Aucun point d’accroche ou filtre obsolète n’a été trouvé.

en: Smart Filtering
fr: Filtrage intelligent

en: Bulk Editing
fr: Modifications groupées

en: Inline Editing
fr: Modification en ligne

en: All Post Types
fr: Tous les types de publication

en: Bulk edit any content, including custom fields.
fr: Modifier de manière groupée, champs personnalisés inclus.

en: Loading Columns
fr: Chargement des colonnes

en: Go Pro
fr: Passer en version pro

en: Read Time
fr: Temps de lecture

en: Password Protected
fr: Protégé par un mot de passe

en: Number Format
fr: Format de nombre

en: Formatted
fr: Formaté

en: Thousands separator
fr: Séparateur des milliers

en: Decimal point
fr: Point décimal

en: Decimals
fr: Décimales

en: Edit Term
fr: Modifier le terme

en: Filter by Term
fr: Filtrer par terme

en: %s Off from Black Friday to Cyber Monday
fr: %s de remise du Black Friday jusqu‘au Cyber Monday

en: Get %s now
fr: Obtenez %s maintenant

en: %s more
fr: %s de plus

en: View Comment
fr: Voir le commentaire

en: The column could not be loaded because of an unknown error
fr: La colonne ne peut pas être chargée à cause d’une erreur inconnue

en: There was an error during saving the column settings.
fr: Il y a eu une erreur durant l’enregistrement des réglages de la colonne.

en: Includes special integrations for:
fr: Inclus des intégrations spécifiques pour :

en: Inline Edit any content
fr: Modifiez directement n’importe quel contenu

en: Filter any content
fr: Filtrez n’importe quel contenu

en: Sort any content
fr: Triez n’importe quel contenu

en: Bulk Edit any content
fr: Modifiez n’importe quel contenu par groupe

en: Search any content
fr: Rechercher n’importe quel contenu

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select Icon
fr: Sélectionner une icône

en: Local Path
fr: Chemin local

en: Uses one or more %s IDs to display information about it.
fr: Utilise un ou plusieurs ID d’/de %s pour afficher des informations à propos de celui-ci.

en: Value: Should contain one or more User IDs, separated by commas.
fr: Valeur : doit contenir un ou plusieurs ID d’utilisateurs, séparés par des virgules.

en: Value: Should contain a URL.
fr: Valeur : doit contenir une URL.

en: Value: Should contain one or more Post IDs, separated by commas.
fr: Valeur : doit contenir un ou plusieurs ID de publications, séparés par des virgule.

en: Value: Should contain one or more Attachment IDs, separated by commas.
fr: Valeur : doit contenir un ou plusieurs ID de fichiers joints, séparés par des virgules.

en: Value: Should contain one or more Image URLs or Attachment IDs, separated by commas.
fr: Valeur : doit contenir un·e ou plusieurs URL d’images ou ID de fichiers joints, séparés par des virgules.

en: Value: This will show if the field has content or not.
fr: Valeur : cela affichera si le champ a un contenu ou pas.

en: Sorting
fr: Tri

en: Filtering
fr: Filtrage

en: Export
fr: Exportation

en: Edit your content directly from the overview.
fr: Modifiez votre contenu directement depuis la vue d’ensemble.

en: Only %s for 1 site
fr: Uniquement %s pour 1 site

en: Get add-ons for ACF, WooCommerce and many more
fr: Obtenez des modules pour ACF, WooCommerce et beaucoup d‘autres

en: Export all column data to CSV.
fr: Exportez toutes les données de colonnes au format CSV.

en: Sort & Filter on all your content.
fr: Triez et filtrez sur tout votre contenu.

en: Upgrade to PRO, and take Admin Columns to the next level:
fr: Passez à la version PRO et amenez Admin Columns au niveau supérieur :

en: Do you like Admin Columns?
fr: Aimez-vous Admin Columns ?

en: Select type
fr: Sélectionner le type

en: WordPress Time Format
fr: Format de l’heure de WordPress

en: This will determine how the time will be displayed.
fr: Cela déterminera la façon dont l’heure sera affichée.

en: Time Format
fr: Format de l’heure

en: No limit
fr: Aucune limite

en: Limit text to a certain number of characters or words
fr: Limitez le texte à un certains nombre de caractères ou de mots

en: Text Limit
fr: Limite du texte

en: Download
fr: Télécharger

[ctx: post]
en: View Public %s Author Page
fr: Voir la page publique de l’auteur %s

[ctx: post]
en: Edit %s Author
fr: Modifier l’auteur·e %s

[ctx: post]
en: View %s
fr: Voir %s

[ctx: post]
en: Edit %s
fr: Éditer %s

en: Use an icon instead of text for displaying.
fr: Affichez une icône au lieu du texte.

[ctx: post]
en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Maximum number of items
fr: Nombre maximum d’éléments

en: Number of Items
fr: Nombre d’éléments

en: Include sizes that are missing an image file.
fr: Inclure les tailles dont le fichier d’image est manquant.

en: Include missing sizes?
fr: Inclure les tailles manquantes ?

en: Site Options
fr: Options du site

en: current
fr: courant

en: Network Site:
fr: Site du réseau :

en: Hidden
fr: Caché

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Count
fr: Total

en: Thumbnails
fr: Miniatures

en: Missed schedule
fr: Planification manquée

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Title Only
fr: Uniquement le titre

en: Allow Comments
fr: Autoriser les commentaires

en: More Tag
fr: Balise « Lire la suite »

en: Height : %s px
fr: Hauteur : %s px

en: Width : %s px
fr: Largeur : %s px

en: Missing image file for size %s.
fr: Le fichier d’image est manquant pour la taille %s.

en: Alternative Text
fr: Texte alternatif

en: Password protected
fr: Protégé par mot de passe

en: Pending for review
fr: En attente de relecture

en: Draft
fr: Brouillon

en: Published
fr: Publié

en: Private
fr: Privé

en: Use an icon instead of text for displaying the status.
fr: Utiliser une icône au lieu de texte pour afficher l’état.

en: Use an icon?
fr: Utiliser une icône ?

en: Current excerpt is generated from the content.
fr: L’extrait actuel est généré à partir du contenu.

en: Excerpt is missing.
fr: L’extrait est manquant.

en: User Nicename
fr: Nom utilisateur normalisé

en: Send me the discount
fr: Envoyez-moi la promotion

en: Prices starting from %s
fr: Les prix commencent à partir de %s

en: Invalid method.
fr: Méthode invalide.

en: Invalid column.
fr: Colonne invalide.

en: Invalid list screen.
fr: Écran de liste invalide.

en: Invalid item ID.
fr: ID de l’élément invalide.

en: By default: %s
fr: Par défaut : %s

en: Maximum number of words
fr: Nombre maximum de mots

en: Word Limit
fr: Limite de mots

en: Display
fr: Affichage

en: No taxonomies available.
fr: Aucune taxonomie disponible.

en: Separator
fr: Séparateur

en: Whitespace
fr: Espace insécable

en: New Line
fr: Nouvelle ligne

en: Comma Separated
fr: Séparé par une virgule

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Password
fr: Mot de passe

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: Custom Size
fr: Taille personnalisée

en: Full Size
fr: Taille originale

en: Image Size
fr: Taille de l’image

en: Height in pixels
fr: Hauteur en pixels

en: Width in pixels
fr: Largeur en pixels

en: in %s
fr: dans %s

en: %s ago
fr: Il y a %s

en: date and time formatting
fr: la mise en forme de date et d’heure

en: Learn more about %s.
fr: En savoir plus sur %s.

en: Custom:
fr: Personnalisé :

en: The %s can be changed in %s.
fr: %s peut être changé en %s.

en: WordPress Date Format
fr: Format de date de WordPress

en: or
fr: ou

en: For example: %s.
fr: Par exemple : %s.

en: The difference is returned in a human readable format.
fr: La différence est renvoyée dans un format lisible par un humain.

en: Time Difference
fr: Différence de temps

en: Choice
fr: Choix

en: Relational
fr: Relationnel

en: Basic
fr: Basique

en: Number of Fields
fr: Nombre de champs

en: True / False
fr: Vrai / Faux

en: Has Content
fr: A un contenu

en: Number
fr: Nombre

en: Text
fr: Texte

en: Multiple IDs should be separated by commas.
fr: Vous pouvez entrer plusieurs ID en les séparant par une virgule.

en: Field
fr: Champ

en: Leave empty for no limit
fr: Laisser vide pour qu’il n’y ait aucune limite

en: Maximum number of characters
fr: Nombre maximum de caractères

en: Character Limit
fr: Limite de caractères

en: Display Options
fr: Options d’affichage

en: This text will appear after the column value.
fr: Ce texte apparaîtra après la valeur de la colonne.

en:  or
fr: ou

en: Hide
fr: Masquer

en: Website
fr: Site web

en: Show Toolbar
fr: Montrer la barre d’outils

en: Shortlink
fr: Lien court

en: Full Path
fr: Chemin complet

en: Discount is valid until %s
fr: La remise est valide jusqu’à %s

en: Show %s button on table screen.
fr: Afficher le bouton %s sur l’écran liste.

en: Notice
fr: Notification

en: our documentation
fr: notre documentation

en: This site is using some actions or filters that have changed. Please read %s to resolve them.
fr: Ce site utiliser des actions ou filtres qui ont été modifiés. Veuillez lire %s pour résoudre le problème.

en: The Admin Columns plugin has undergone some major changes in version 4.
fr: L’extension Admin Columns a subi quelques modifications majeures dans la version 4.

en: The callback used is %s. | The callbacks used are %s.
fr[0]: La fonction de rappel utilisée est %s.
fr[1]: Les fonctions de rappel utilisées sont %s.

en: View documentation
fr: Voir la documentation

en: The action %s used on this website is deprecated since %s.
fr: L’action %s utilisée sur ce site est obsolète depuis %s.

en: The filter %s used on this website is deprecated since %s.
fr: Le filtre %s utilisé sur ce site web est obsolète depuis %s.

en: Deprecated Actions
fr: Actions dépréciées

en: Deprecated Filters
fr: Filtres dépréciés

en: Help
fr: Aide

en: Close
fr: Fermer

en: Clear all columns
fr: Effacer toutes les colonnes

en: I'm using Admin Columns for WordPress!
fr: J’utilise Admin Columns pour WordPress !

en: Your First Name
fr: Votre prénom

en: Your Email
fr: Votre e-mail

en: Submit your email and we'll send you a discount for %s off.
fr: Envoyez nous votre e-mail et nous vous enverrons une remise de %s.

en: Get %s Off!
fr: Obtenez %s de réduction !

en: You need at least one column
fr: Vous avez besoin d’au moins une colonne

en: Available
fr: Disponible

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Create multiple columns sets
fr: Créez plusieurs ensembles de colonnes

en: Take Admin Columns to the next level:
fr: Passez Admin Columns au niveau supérieur :

en: Upgrade to
fr: Passez en

en: The columns for %s are read only and can therefore not be edited.
fr: Les colonnes pour %s sont en lecture seule et ne peuvent donc pas être modifiées.

en: Please visit the %s screen once to load all available columns
fr: Veuillez visiter l’écran %s une première fois afin de charger toutes colonnes disponibles.

en: Restore columns
fr: Restaurer les colonnes

en: Settings for %s restored successfully.
fr: Les réglages pour %s ont bien été restaurés.

en: View %s screen
fr: Voir l’écran %s

en: Invalid response.
fr: Réponse invalide.

en: Leave blank to display the URL
fr: Laissez vide pour afficher l’URL

en: Link Label
fr: Libellé du lien

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

note: Description of the plugin
en: Customize columns on the administration screens for post(types), pages, media, comments, links and users with an easy to use drag-and-drop interface.
fr: Personnalisez les colonnes sur les écrans d’administration des articles, types de publications, pages, médias, commentaires, liens et utilisateurs grâce à une interface glisser-déposer facile à utiliser.

en: Edit columns
fr: Modifier les colonnes

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Settings for %s updated successfully.
fr: Les réglages pour les %s ont bien été mis à jour.

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Media
fr: Média

en: Links
fr: Liens

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comments
fr: Commentaires

en: Get this add-on
fr: Obtenir ce module

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Active
fr: Activé

en: Add Column
fr: Ajouter une colonne

en: For full documentation, bug reports, feature suggestions and other tips <a href='%s'>visit the Admin Columns website</a>.
fr: Pour la documentation complète, les rapports de bug, les suggestions de fonctionnalités et autres astuces <a href='%s'>visitez le site web d’Admin Columns</a>.

en: Buy Pro
fr: Acheter la version Pro

en: Rate
fr: Taux

en: We would really love it if you could show your appreciation by giving us a rating on WordPress.org or tweet about Admin Columns!
fr: Nous aimerions vraiment que vous puissiez montrer votre appréciation en nous donnant une note sur WordPress.org ou en twittant à propos d’Admin Columns !

en: Woohoo! We're glad to hear that!
fr: Ouah ! Nous sommes heureux d’entendre ça !

en: Check out our extensive documentation, or you can open a support topic on WordPress.org!
fr: Consultez notre documentation complète ou vous pouvez ouvrir un sujet de support sur WordPress.org !

en: What's wrong? Need help? Let us know!
fr: Qu’est-ce qui ne va pas ? Besoin d’aide ? Faites le nous savoir !

en: Are you happy with Admin Columns?
fr: Êtes-vous satisfait d’Admin Columns ?

en: Get Admin Columns Pro
fr: Obtenir Admin Columns Pro

en: Columns
fr: Colonnes

en: Warning! The %s columns data will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
fr: Attention ! Les données des colonnes %s vont être supprimées. Cela ne peut pas être annulé. « OK » pour supprimer, « Annuler » pour interrompre

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Store settings
fr: Enregistrer les réglages

en: Add-ons
fr: Modules

en: Settings
fr: Réglages

en: Others
fr: Autres

en: Warning! ALL saved admin columns data will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
fr: Attention ! Toutes les données d’Admin Columns enregistrées seront supprimées. Cela ne peut pas être annulé. « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter

en: Delete all column settings and restore the default settings.
fr: Supprimez tous les réglages de colonnes et restaurez tous les réglages par défaut.

en: Restore Settings
fr: Restaurer les réglages

en: Save
fr: Enregistrer

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Value: Can be either a string or array. This will display a count of the number of times the meta key is used by the item.
fr: Valeur : Cela peut être une chaîne ou un tableau. Cela affichera le nombre de fois que la clé méta est utilisée par l’élément.

en: Value: Hex value color, such as #808080.
fr: Valeur : couleur en valeur hexadécimale, tel que #808080.

en: Value: Should be a 1 (one) or 0 (zero).
fr: Valeur : doit être la valeur 1 (un) ou 0 (zéro).

en: Username
fr: Identifiant

en: Value: Can be unix time stamp or a date format as described in the <a href='%s'>Codex</a>. You can change the outputted date format at the <a href='%s'>general settings</a> page.
fr: Valeur : peut être un timestamp unix ou une date au format décrit dans le <a href='%s'>Codex</a>. Vous pouvez modifier le format de la date retournée sur la page <a href='%s'>réglages</a>.

en: Value: Integers only.<br/>If you have the 'sorting addon' this will be used for sorting, so you can sort your posts on numeric (custom field) values.
fr: Valeur : entiers uniquement.<br/>Si vous avez accès à la fonctionnalité de tri, cela sera utilisé pour le tri donc vous pouvez trier vos contenus à partir des valeurs numériques (champ personnalisé).

en: Value: Should be an array. This will flatten any ( multi dimensional ) array.
fr: Valeur : doit être un tableau. Cela aplatira tout tableau (multidimensionnel).

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
fr: Valeur : cela affichera les 20 premiers mots du contenu de l’article.

en: Value: Can be either a string or array. Arrays will be flattened and values are seperated by commas.
fr: Valeur : peut être une chaîne ou un tableau. Les tableaux seront aplatis et leurs valeurs séparées par une virgule « , ».

en: The custom field column uses the custom fields from posts and users. There are 14 types which you can set.
fr: La colonne champ personnalisé utilise les champs personnalisés des contenus et des utilisateurs. Il y a 14 types que vous pouvez définir.

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
fr: En cliquant sur le triangle vous verrez les options de colonne. En utilisant le curseur déplaçable vous pouvez définir la largeur des colonne en pourcentages.

en: Change column width
fr: Modifier la largeur de colonne

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
fr: En cliquant sur le triangle vous verrez les options de colonne. Ici vous pouvez  modifier chaque libellé des titres des colonnes.

en: Change label
fr: Modifier le libellé

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
fr: En faisant glisser les colonnes vous pouvez modifier l’ordre dans lequel elles apparaissent.

en: Change order
fr: Modifier l’ordre

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
fr: Cette extension permet d’ajouter ou supprimer des colonnes dans les écrans d’administration pour les articles, types de publications, pages, médias, commentaires, liens et utilisateurs. Modifiez le libellé des colonnes et réorganisez les.

en: Default settings successfully restored.
fr: Les réglages par défaut ont bien été restaurés.

en: %s column is already present and can not be duplicated.
fr: La colonne %s est déjà présente et ne peut pas être dupliquée.

en: Admin Columns Settings
fr: Réglages d’Admin Columns

en: find answers to frequently asked questions
fr: trouver des réponses dans la foire aux questions

en: Admin Columns forum on WordPress.org
fr: forums d’Admin Columns sur WordPress.org

en: You can also find help on the %s, and %s.
fr: Vous pouvez également trouver de l’aide dans les %s, et %s.

en: documentation page
fr: page de documentation

en: We're sorry to hear that; maybe we can help! If you're having problems properly setting up %s or if you would like help with some more advanced features, please visit our %s.
fr: Nous sommes désolés de l’apprendre. Peut être que nous pouvons vous aider ! Si vous avez des problèmes pour configurer %s ou si vous souhaitez obtenir de l’aide pour les fonctionnalités les plus avancées, veuillez visitez notre %s.

en: Permanently hide notice
fr: Masquer définitivement la notification

en: Leave a review!
fr: Laisser un avis !

en: click here
fr: cliquez ici

en: We don't mean to bug you, but you've been using %s for some time now, and we were wondering if you're happy with the plugin. If so, could you please leave a review at wordpress.org? If you're not happy with %s, please %s.
fr: Nous ne voulons pas vous déranger mais vous utilisez %s depuis un moment maintenant et nous nous demandions si vous étiez satisfait de l’extension. Si c’est le cas, pourriez-vous laisser un avis sur wordpress.org s’il vous plaît ? Si vous n’êtes pas satisfait d’%s, veuillez %s.

en: Find out more
fr: En savoir plus

en: View Public Post Author Page
fr: Voir la page publique de l’auteur du contenu.

en: Edit Post Author
fr: Modifier l’auteur du contenu

en: View Post
fr: Voir l’article

en: Edit Post
fr: Modifier le contenu

en: This is the name which will appear as the column header.
fr: C’est le nom qui apparaitra comme en-tête de colonne.

en: Label
fr: Libellé

en: Name
fr: Nom

en: Choose a column type.
fr: Choisir un type de colonne.

en: Clone
fr: Cloner

en: Display format
fr: Format d’affichage

en: User Email
fr: E-mail utilisateur

en: User Login
fr: Identifiant utilisateur

en: Last Name
fr: Nom

en: First Name
fr: Prénom

en: Display Name
fr: Nom affiché

en: After
fr: Après

en: This text will appear before the column value.
fr: Ce texte apparaîtra avant la valeur de la colonne.

en: Before
fr: Avant

en: width
fr: largeur

en: Custom
fr: Personnalisé

en: This will determine how the date will be displayed.
fr: Cela déterminera la façon dont la date sera affichée.

en: Date Format
fr: Format de date

en: Large
fr: Grand

en: Medium
fr: Moyen

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Visual Editor
fr: Éditeur visuel

en: Registered
fr: Enregistré

en: Post Type
fr: Type de publication

en: Post Count
fr: Nombre d’articles

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Comment Count
fr: Nombre de commentaires

en: Remove
fr: Supprimer

en: User ID
fr: ID utilisateur

en: This will make the title link to the menu.
fr: Cela créera un lien sur le titre vers le menu.

en: Link to menu
fr: Lien vers le menu

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Sticky
fr: Épinglé

en: Status
fr: État

en: Shortcodes
fr: Codes courts

en: Roles
fr: Rôles

en: Ping Status
fr: État du ping

en: Permalink
fr: Permalien

en: Path
fr: Chemin

en: Page Template
fr: Modèle de page

en: Order
fr: Trier

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Last Modified Author
fr: Auteur·e de la dernière modification

en: Post Format
fr: Format d’article

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Estimated reading time in words per minute.
fr: Temps de lecture estimé en nombre de mots par minute.

en: Words per minute
fr: Mots par minute

en: second | seconds
fr[0]: seconde
fr[1]: secondes

en: Depth
fr: Profondeur

en: Date Published
fr: Date de publication

en: Select which comment status you like to display.
fr: Sélectionnez quel commentaire afficher.

en: Comment status
fr: État du commentaire

en: Spam
fr: Indésirable

en: Pending
fr: En attente

en: View Public Author Page
fr: Voir la page publique de l’auteur·e

en: View User Posts
fr: Voir les articles de l’utilisateur·rice

en: Edit User Profile
fr: Modifier le profil de l’utilisateur·rice

en: None
fr: Aucun

en: Link To
fr: Lien vers

en: Attachments
fr: Fichiers joints

en: Preview
fr: Prévisualiser

en: Width
fr: Largeur

en: Mime Type
fr: Type MIME

en: Height
fr: Hauteur

en: Relative to main uploads folder
fr: Relatif au dossier de téléversement principal (uploads)

en: Relative to domain
fr: Relatif au domaine

en: Part of the file path to display
fr: Partie du fichier à afficher

en: Path scope
fr: Portée du chemin

en: File Size
fr: Taille du fichier

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Title
fr: Titre

en: Shutter Speed
fr: Vitesse d’obturation

en: Focal Length
fr: Distance focale

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Camera
fr: Appareil photo

en: Credit
fr: Crédit

en: Aperture
fr: Ouverture

en: Caption
fr: Légende

en: Available Sizes
fr: Tailles disponibles

en: View
fr: Afficher

en: Trash
fr: Supprimer

en: Length
fr: Durée

en: This will determine how the value will be displayed.
fr: Cela déterminera la façon dont la valeur sera affichée.

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Multiple Values
fr: Valeurs multiples

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Counter
fr: Compteur

en: Color
fr: Couleur

en: Default
fr: Par défaut

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Word Count
fr: Nombre de mots

en: User
fr: Utilisateur

en: In Reply To
fr: En réponse à

en: Post
fr: Contenu

en: Content
fr: Contenu

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
fr: Soumis le <a href="%1$s">%2$s à %3$s</a>

en: Author
fr: Auteur

en: Author URL
fr: URL de l’auteur·e

en: Author Name
fr: Nom de l’auteur

en: Author IP
fr: IP de l’auteur

en: Author Email
fr: E-mail de l’auteur·e

en: Approved
fr: Approuvé

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Comment
fr: Modifier le commentaire

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Use icons instead of text for displaying the actions.
fr: Utilisez des icônes au lieu de texte pour afficher les actions.

en: Use icons?
fr: Utiliser des icônes ?

en: Plugins
fr: Extensions
