Plugins - Admin Columns - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (590 entries)

en:  or
ja_JP:  または

en: %s Off from Black Friday to Cyber Monday
ja_JP: ブラックフライデーからサイバーマンデーまで %s オフ

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: %s also has better support for all the different types of fields, such as text, numbers and dates.
ja_JP: %s は、テキスト、数値、日付など、さまざまな種類のフィールドについてサポートが強化されています。

en: %s column is already present and can not be duplicated.
ja_JP: %s 列はすでに存在します。複製することができません。

en: %s is an improved version of %s.
ja_JP: %s は %s の改良版です。

en: %s more
ja_JP: %s さらに

en: ,
ja_JP: 、

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Active
ja_JP: 有効

en: Add Column
ja_JP: 列を追加

en: Add Filter
ja_JP: フィルターの追加

en: Add Row
ja_JP: 行を追加

en: Add-ons
ja_JP: アドオン

en: Admin Columns Settings
ja_JP: Admin Columns 設定

en: Admin Columns can generate a fully customized and downloadable CSV.
ja_JP: Admin Columns は、完全にカスタマイズされたダウンロード可能な CSV を生成できます。

en: Admin Columns forum on WordPress.org
ja_JP: WordPress.org の Admin Columns フォーラム

en: Admin Menu
ja_JP: 管理用メニュー

en: After
ja_JP: 後

en: Agent
ja_JP: エージェント

en: Album
ja_JP: アルバム

en: All Post Types
ja_JP: すべての投稿タイプ

en: All integration add-ons
ja_JP: すべての統合アドオン

en: Allow Comments
ja_JP: コメントを許可

en: Alternative Text
ja_JP: 代替テキスト

en: And of course, all network sites can use Admin Columns.
ja_JP: そしてもちろん、すべてのネットワークサイトで Admin Columns を使用できます。

en: Any column can be turned into an ordered list.
ja_JP: 任意の列を順序付きリストに変換できます。

en: Aperture
ja_JP: 口径

en: Approved
ja_JP: 承認済み

en: Are you happy with Admin Columns?
ja_JP: Admin Columns に満足していますか ?

en: Artist
ja_JP: アーティスト

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Assistant
ja_JP: アシスタント

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Audio
ja_JP: 音声

en: Audio Meta
ja_JP: 音声メタ情報

en: Audio Player
ja_JP: 音声プレーヤー

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Author Email
ja_JP: 投稿者メール

en: Author IP
ja_JP: 投稿者 IP

en: Author Name
ja_JP: 投稿者名

en: Author Slug
ja_JP: 投稿者スラッグ

en: Author URL
ja_JP: 作者 URL

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Available
ja_JP: 利用可能

en: Available Sizes
ja_JP: 利用可能なサイズ

en: Avatar
ja_JP: アバター

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Before
ja_JP: 更新前

en: Bitrate
ja_JP: ビットレート

en: Bitrate Mode
ja_JP: ビットレートモード

en: Bits Per Sample
ja_JP: サンプルあたりのビット数

en: Block Editor
ja_JP: ブロックエディター

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Bulk Edit
ja_JP: 一括編集

en: Bulk Edit allows you to update multiple values at once.
ja_JP: 一括編集では、複数の値を一度に更新できます。

en: Bulk Edit any content
ja_JP: 任意のコンテンツを一括編集

en: Bulk Editing
ja_JP: 一括編集

en: Bulk edit any content, including custom fields.
ja_JP: カスタムフィールドを含むコンテンツを一括編集します。

en: Buy Pro
ja_JP: プロ版を購入

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
ja_JP: 三角形をクリックすると、列のオプションが表示されます。ドラッグ可能なスライダーを使用することで、パーセンテージで列の幅を設定することができます。

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
ja_JP: 列の表示オプションを表示します。
    見出しや列のラベルを変更できます。

en: By default: %s
ja_JP: デフォルト: %s

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
ja_JP: 列幅をドラッグして表示される場所を変更することが可能です。

en: By enabling this setting the sorting results will include empty values.
ja_JP: この設定を有効化すると、並び替え結果に空の値が含まれます。

en: Camera
ja_JP: カメラ

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Change column width
ja_JP: 列幅を変更

en: Change label
ja_JP: ラベルの変更

en: Change order
ja_JP: 並びを変更

en: Channelmode
ja_JP: チャンネルモード

en: Channels
ja_JP: チャンネル

en: Character Limit
ja_JP: 文字数制限

en: Check out our extensive documentation, or you can open a support topic on WordPress.org!
ja_JP: 広範なドキュメントをチェック アウトするか、 WordPress.org 上のサポート トピックを開くことができます!

en: Choice
ja_JP: 選択

en: Choose a column type.
ja_JP: カラム形式を選択。

en: Choose from a well designed set of columns or create your own.
ja_JP: うまくデザインされた列のセットから選択するか、独自の列を作成。

en: Clear all columns
ja_JP: すべての列をクリア

en: Click on the pencil icon to start editing the value of a field.
ja_JP: 鉛筆アイコンをクリックで、フィールドの値の編集を開始します。

en: Click the export button and all items will be exported to CSV.
ja_JP: エクスポートボタンをクリックすると、すべての項目が CSV にエクスポートされます。

en: Clicking the %s button will display a popup that allows you to add or change the current value of all selected items.
ja_JP: %s ボタンをクリックするとポップアップが表示され、選択したすべての項目の現在の値を追加または変更できます。

en: Clone
ja_JP: 複製

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Codec
ja_JP: コーデック

en: Color
ja_JP: 色

en: Column Name
ja_JP: 列名

en: Column Type
ja_JP: カラムタイプ

en: Column settings could not be saved.
ja_JP: 列の設定を保存できませんでした。

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Comma Separated
ja_JP: カンマ区切り

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment Count
ja_JP: コメント数

en: Comment status
ja_JP: コメントの状態

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Compression Ratio
ja_JP: 圧縮率

en: Conditional Format
ja_JP: 条件付き書式

en: Conditionals
ja_JP: 条件付き

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Copyright
ja_JP: 著作権表示

en: Count
ja_JP: カウント

en: Counter
ja_JP: カウンター

en: Craft overviews in minutes that display precisely what you want to see.
ja_JP: 見たいものを正確に表示する概要を数分で作成します。

en: Create a better user experience when visiting the list table by setting preferences and hiding the functionality you do not need.
ja_JP: プリファレンスを設定し、不要な機能を非表示にすることで、リストテーブルにアクセスする際のユーザーエクスペリエンスを向上。

en: Create database table.
ja_JP: データベーステーブルを作成。

en: Create multiple columns presets.
ja_JP: 複数の列のプリセットを作成。

en: Create multiple columns sets
ja_JP: 複数の列のセットを作成

en: Create multiple list table views with different columns.
ja_JP: 異なる列を持つ複数のリスト テーブル ビューを作成します。

en: Created Timestamp
ja_JP: 作成日時

en: Credit
ja_JP: クレジット

en: Current excerpt is generated from the content.
ja_JP: 現在の抜粋は、コンテンツから生成されます。

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom Field
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom Size
ja_JP: カスタムサイズ

en: Custom:
ja_JP: カスタム:

en: Customize List Table
ja_JP: リストテーブルをカスタマイズ

en: Customize columns on the administration screens for post(types), pages, media, comments, links and users with an easy to use drag-and-drop interface.
ja_JP: 投稿 (タイプ)、固定ページ、メディア、コメント、リンクやユーザー、使いやすいドラッグ&ドロップのインターフェースにより、管理画面の列をカスタマイズします。

en: Data Format
ja_JP: データフォーマット

en: Database table %s is missing.
ja_JP: データベーステーブル %s が見つかりません。

en: Databases
ja_JP: データベース

en: Dataformat
ja_JP: データフォーマット

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date Format
ja_JP: 日付形式

en: Date GMT
ja_JP: 日時 (GMT)

en: Date Published
ja_JP: 発行日

en: Date Save Format
ja_JP: 日付の保存形式

en: Datetime (ISO)
ja_JP: 日時 (ISO)

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Decimal point
ja_JP: 小数点

en: Decimals
ja_JP: 小数

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default settings successfully restored.
ja_JP: 初期設定を復元しました。

en: Delete all column settings and restore the default settings.
ja_JP: 追加されたすべての列を削除し、デフォルト設定に戻します。

en: Deprecated Actions
ja_JP: 非推奨アクション

en: Deprecated Filters
ja_JP: 被推奨フィルター

en: Depth
ja_JP: 深さ

en: Description
ja_JP: 説明

en: Did you know Admin Columns Pro has full support for %s?
ja_JP: Admin Columns プロ版が %s を完全にサポートしていることをご存知ですか ?

en: Dimensions
ja_JP: サイズ

en: Discount is valid until %s
ja_JP: 割引は%sまで有効です

en: Display
ja_JP: 表示

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Display Options
ja_JP: 表示オプション

en: Display format
ja_JP: 表示形式

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your %s Entries.
ja_JP: インラインおよび一括編集、エクスポート、スマートフィルター、 %s エントリーによる並べ替えを表示します。

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your %s contents on any admin list table.
ja_JP: 管理者リストテーブルで、インラインおよび一括編集、エクスポート、スマートフィルター、 %s のコンテンツによる並べ替えを表示します。

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your ACF contents on any admin list table.
ja_JP: 管理者リストテーブルで、インラインおよび一括編集、エクスポート、スマートフィルター、ACF のコンテンツによる並べ替えを表示します。

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your BuddyPress data fields on the Users page.
ja_JP: インラインおよび一括編集、エクスポート、スマートフィルター、 BuddyPress のデータによる並べ替えを表示します。

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your Events, Organizers and Venues.
ja_JP: インラインおよび一括編集、エクスポート、スマートフィルター、 イベントや主催者、会場による並べ替えを表示します。

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your JetEngine contents on any admin list table.
ja_JP: 管理者リストテーブルで、インラインおよび一括編集、エクスポート、スマートフィルター、JetEngine のコンテンツによる並べ替えを表示します。

en: Display, inline- and bulk-edit, export, smart filter and sort your Yoast SEO contents on any admin list table.
ja_JP: 管理者リストテーブルで、インラインおよび一括編集、エクスポート、スマートフィルター、YoastSEO のコンテンツによる並べ替えを表示します。

en: Display, inline- and bulk-edit, smart filter and sort your Products, Variations, Orders and Customers
ja_JP: インラインおよび一括編集、スマートフィルター、製品、バリエーション、注文や顧客による並べ替えを表示します

en: Do you like Admin Columns?
ja_JP: Admin Columns が好きですか ?

en: Docs
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Document
ja_JP: ドキュメント

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Comment
ja_JP: コメントを編集

en: Edit Post
ja_JP: 投稿を編集

en: Edit Post Author
ja_JP: 投稿者を編集

en: Edit Term
ja_JP: タームを編集

en: Edit User Profile
ja_JP: ユーザープロファイルを編集

en: Edit columns
ja_JP: 列の編集

en: Edit your content directly from the overview.
ja_JP: 概要から直接コンテンツを編集。

en: Embed
ja_JP: 埋め込み

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Encoder Options
ja_JP: エンコーダーオプション

en: Estimated reading time in words per minute.
ja_JP: 1 分あたりに単語を読む時間を推定。

en: Events Calendar
ja_JP: イベントカレンダー

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Excerpt is missing.
ja_JP: 抜粋がありません。

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export Table to CSV
ja_JP: テーブルをCSVにエクスポート

en: Export Unavailable
ja_JP: エクスポート不可

en: Export all column data to CSV.
ja_JP: 全コラムデータを CSV にエクスポート。

en: Export for Admin Columns Pro, allows you to export the contents of your columns to CSV.
ja_JP: Admin Columns プロ版のエクスポートでは、列の内容を CSV にエクスポートできます。

en: Export table contents to CSV
ja_JP: テーブルの内容を CSV にエクスポート

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Field
ja_JP: フィールド

en: Field Type
ja_JP: フィールドタイプ

en: File
ja_JP: ファイル

en: File Size
ja_JP: ファイルサイズ

en: Fileformat
ja_JP: ファイルフォーマット

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: Filesize
ja_JP: ファイルサイズ

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Filter any content
ja_JP: 任意のコンテンツをフィルター

en: Filter by Term
ja_JP: タームで絞り込む

en: Filtering
ja_JP: フィルタリング

en: Filters
ja_JP: 絞り込み

en: Filters help you to get valuable insights about orders, users, posts, anything really.
ja_JP: フィルタは、注文、ユーザー、投稿など、貴重な見識を得るのに役立ちます。

en: Filters vs Smart Filters
ja_JP: フィルターとスマートフィルタ

en: Find out more
ja_JP: さらに詳しく

en: Finding the right content will be much easier with the use of conditionals, such as %s.
ja_JP: %s などの条件を使用すると、適切なコンテンツを見つけることがより簡単になります。

en: First Name
ja_JP: 名

en: First Post
ja_JP: 最初の投稿

en: Focal Length
ja_JP: 焦点距離

en: For example: %s.
ja_JP: 例: %s。

en: For full documentation, bug reports, feature suggestions and other tips <a href='%s'>visit the Admin Columns website</a>.
ja_JP: ドキュメント、バグレポート、機能の提案などは <a href='%s'>Admin Columns website</a> を参照してください。

en: Formatted
ja_JP: 整形済

en: Forums
ja_JP: フォーラム

en: Full Name
ja_JP: お名前

en: Full Path
ja_JP: 完全なパス

en: Full Size
ja_JP: フルサイズ

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Get %s Off!
ja_JP: %s オフ!

en: Get %s now
ja_JP: %s を今すぐ入手

en: Get Admin Columns Pro
ja_JP: Admin Columns プロ版を入手

en: Get access to all our integrations for popular WordPress plugins
ja_JP: WordPress 人気プラグインすべてのインテグレーションにアクセスできます

en: Get add-ons for ACF, WooCommerce and many more
ja_JP: ACF、WooCommerce、さらに多くのアドオンを入手

en: Get insights about your entire network of sites.
ja_JP: サイトネットワーク全体に関する見識を取得。

en: Get this add-on
ja_JP: このアドオンを入手

en: Go Pro
ja_JP: プロ版へ

en: Has Content
ja_JP: コンテンツあり

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Height : %s px
ja_JP: 高さ : %s px

en: Height in pixels
ja_JP: ピクセル値での高さ

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hidden
ja_JP: 非表示

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Horizontal Rule
ja_JP: 横のルール

en: Horizontal Scrolling
ja_JP: 水平スクロール

en: I'm using Admin Columns for WordPress!
ja_JP: 私は、WordPress の Admin Columns を使用しています !

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image Editing
ja_JP: 画像編集

en: Image Meta (EXIF)
ja_JP: 画像メタ情報 (EXIF)

en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: In Reply To
ja_JP: 返信先

en: Include missing sizes?
ja_JP: 欠落したサイズを含めますか?

en: Include sizes that are missing an image file.
ja_JP: イメージ ファイルが欠落しているサイズを含めます。

en: Includes special integrations for:
ja_JP: 特別なインテグレーションを含める:

en: Inline Edit
ja_JP: インライン編集

en: Inline Edit any content
ja_JP: 任意のコンテンツをインライン編集

en: Inline Editing
ja_JP: インライン編集

en: Insert a post, user or anything really directly from the overview.
ja_JP: 概要よりユーザー、その他を投稿に挿入。

en: Instructions
ja_JP: 手順

en: Integrates %s with Admin Columns.
ja_JP: %s をAdmin Columns と統合。

en: Integrates ACF with Admin Columns.
ja_JP: ACF をAdmin Columns と統合。

en: Integrates JetEngine with Admin Columns.
ja_JP: JetEngine を Admin Columns と統合。

en: Invalid column.
ja_JP: 無効な列。

en: Invalid item ID.
ja_JP: 無効な項目 ID。

en: Invalid list ID.
ja_JP: 無効なリスト ID。

en: Invalid list screen.
ja_JP: 無効なリスト画面。

en: Invalid method.
ja_JP: 無効なメソッド。

en: Invalid response.
ja_JP: 無効なレスポンス。

en: It is possible to undo and redo all changes made with Inline Editing, so using it is without risk.
ja_JP: インライン編集で行われたすべての変更を元に戻したりやり直したりすることは可能ですので、使用してもリスクはありません。

en: Keep your column names on top of the screen when scrolling down the page
ja_JP: ページを下にスクロールするとき、列名を画面の上部に表示

en: Key
ja_JP: キー

en: Keywords
ja_JP: キーワード

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Large
ja_JP: 大

en: Last Modified
ja_JP: 最終更新日

en: Last Modified Author
ja_JP: 最終更新者

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: Last Post
ja_JP: 最新の投稿

en: Learn more &raquo;
ja_JP: 詳細 &raquo;

en: Learn more about %s.
ja_JP: %s についてもっと詳しく読む。

en: Leave a review!
ja_JP: レビューを残す !

en: Leave blank to display the URL
ja_JP: URL を表示するには空白のままにしてください

en: Leave empty for no limit
ja_JP: 制限しない場合は空白にする

en: Length
ja_JP: 長さ

en: Length Formatted
ja_JP: フォーマットされた長さ

en: Limit text to a certain number of characters or words
ja_JP: テキストを特定の文字数か単語数に制限します

en: Link Label
ja_JP: リンクラベル

en: Link To
ja_JP: リンク先

en: Link to menu
ja_JP: メニューへのリンク

en: Links
ja_JP: リンク

en: List Screen ID
ja_JP: リストスクリーン ID

en: List Screen Key
ja_JP: リストスクリーンキー

en: List Screen Source
ja_JP: リスト画面ソース

en: List screen not found
ja_JP: リスト画面が見つかりません

en: Loading Columns
ja_JP: 列の読み込み

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Local Path
ja_JP: ローカルパス

en: Losless
ja_JP: 無損失の

en: Make this table view available only for specific users or roles.
ja_JP: このテーブルビューを特定のユーザーまたは権限グループのみを使用できるようにする。

en: Manage columns for your Taxonomy overview pages
ja_JP: タクソノミー概要ページの列を管理

en: Maximum number of characters
ja_JP: 最大文字数

en: Maximum number of items
ja_JP: 最大項目数

en: Maximum number of words
ja_JP: 単語数の上限

en: Media
ja_JP: メディア

en: Media Library Assistant
ja_JP: メディアライブラリアシスタント

en: Medium
ja_JP: 中

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Meta
ja_JP: メタ情報

en: Meta Box
ja_JP: メタボックス

en: Mime Type
ja_JP: MIME タイプ

en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: Missed schedule
ja_JP: 予約投稿の失敗

en: Missing image file for size %s.
ja_JP: サイズ %s の行方不明の画像ファイルです。

en: More Tag
ja_JP: 更なるタグ

en: More details
ja_JP: 詳細情報

en: Multiple
ja_JP: 複数

en: Multiple IDs should be separated by commas.
ja_JP: 複数の ID はカンマで区切ってください。

en: Multiple Table Views
ja_JP: 複数のテーブルビュー

en: Multiple Values
ja_JP: 複数値

en: Multisite Support
ja_JP: マルチサイトに対応

en: Name
ja_JP: 名前

en: Need certain columns for certain tasks?
ja_JP: 特定のタスクに特定の列が必要ですか ?

en: Need more columns than the size of your screen?
ja_JP: 画面のサイズよりも多くの列が必要ですか ?

en: Need to update multiple values at once?
ja_JP: 一度に複数の値を更新する必要がありますか ?

en: Network Active
ja_JP: サイトネットワークで有効

en: Network Enable
ja_JP: サイトネットワークで有効化

en: Network Site:
ja_JP: サイトネットワーク内のサイト:

en: New Line
ja_JP: 改行

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: No
ja_JP: いいえ

en: No author
ja_JP: 投稿者なし

en: No deprecated hooks or filters found.
ja_JP: 非推奨のフックまたはフィルターが見つかりません。

en: No fields available.
ja_JP: 利用可能なフィールドはありません。

en: No limit
ja_JP: 無制限

en: No need to open your post, page, order, user or anything else.
ja_JP: 投稿、ページ、順序、ユーザーなどを開く必要はありません。

en: No public saved filters available.
ja_JP: 公開されている保存済みフィルターはありません。

en: No support for audio player
ja_JP: 音声プレーヤー非対応

en: No taxonomies available.
ja_JP: 利用可能なタクソノミーはありません。

en: No title
ja_JP: タイトルなし

en: None
ja_JP: なし

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Number
ja_JP: 番号

en: Number Format
ja_JP: 数字の書式

en: Number of Fields
ja_JP: フィールドの数

en: Number of Items
ja_JP: 項目数

en: Only %s for 1 site
ja_JP: 1つのサイトに対して%s のみ

en: Only show the content that matches the rules you set.
ja_JP: 設定したルールに一致するコンテンツのみを表示。

en: Order
ja_JP: 順序

en: Orientation
ja_JP: 方向

en: Original
ja_JP: 元のサイズ

en: Other
ja_JP: その他

en: Others
ja_JP: その他

en: Page Template
ja_JP: 固定ページテンプレート

en: Parent
ja_JP: 親

en: Part of the file path to display
ja_JP: 表示するファイルパスの部分

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password Protected
ja_JP: パスワード保護

en: Password protected
ja_JP: パスワード保護

en: Path
ja_JP: パス

en: Path scope
ja_JP: パススコープ

en: Pending
ja_JP: 承認待ち

en: Pending for review
ja_JP: レビューの保留中

en: Permalink
ja_JP: パーマリンク

en: Permanently hide notice
ja_JP: 通知を完全に非表示にする

en: Ping Status
ja_JP: Ping ステータス

en: Plain text
ja_JP: プレーンテキスト

en: Play
ja_JP: 再生

en: Please visit the %s screen once to load all available columns
ja_JP: 利用可能な全カラムを読み込むには、 %s 画面を一度訪れてください

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Pop Up
ja_JP: ポップアップ

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Post Count
ja_JP: 投稿数

en: Post Format
ja_JP: 投稿フォーマット

en: Post Formats
ja_JP: 投稿フォーマット

en: Post Status
ja_JP: 投稿ステータス

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Posts Screen
ja_JP: 投稿画面

en: Pre-applied Filters
ja_JP: 事前に適用されたフィルター

en: Preferences
ja_JP: 環境設定

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Preview not available
ja_JP: プレビューは利用できません

en: Prices starting from %s
ja_JP: 価格は %s より開始

en: Private
ja_JP: 非公開

en: Pro
ja_JP: プロ版

en: Products
ja_JP: 商品

en: Public
ja_JP: 公開

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Quick edit any content with Inline Editing, including custom fields.
ja_JP: インライン編集を使用して、カスタムフィールドを含むコンテンツをクイック編集します。

en: Rate
ja_JP: 率

en: Read Time
ja_JP: 読み取り時間

en: Read more &raquo;
ja_JP: 続きを読む &raquo;

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Registered
ja_JP: 登録済み

en: Relational
ja_JP: 関連

en: Relative to domain
ja_JP: ドメインに対して相対

en: Relative to main uploads folder
ja_JP: メインのアップロードフォルダーに対して相対

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Reset Sorting
ja_JP: 並べ替えのリセット

en: Reset the sorting by clicking the %s button.
ja_JP: %s ボタンをクリックして並べ替えをリセットします。

en: Restore Settings
ja_JP: 設定を修復

en: Restore columns
ja_JP: 列を復元

en: Restore settings
ja_JP: 設定を復元

en: Roles
ja_JP: 権限

en: Sample Rate
ja_JP: サンプルレート

en: Save
ja_JP: 保存

en: Scheduled
ja_JP: 予約済み

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search any content
ja_JP: 任意のコンテンツを検索

en: Search the contents of your columns.
ja_JP: 列の内容を検索します。

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select Icon
ja_JP: アイコンを選択

en: Select more than one row from the list table to show the bulk edit buttons.
ja_JP: 一括編集ボタンを表示するには、リスト テーブルから複数の行を選択します。

en: Select type
ja_JP: タイプを選択

en: Select which comment status you like to display.
ja_JP: 表示させたいコメントステータスを選択します。

en: Send me the discount
ja_JP: 割引を送る

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: Serialized
ja_JP: シリアライズ

en: Set default settings that users will see when they visit the list table.
ja_JP: ユーザーがリストテーブルにアクセスしたときに表示されるデフォルトを設定。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings for %s restored successfully.
ja_JP: %s の設定復元は成功しました。

en: Settings for %s updated successfully.
ja_JP: %s 設定が正常に更新されました。

en: Shortcodes
ja_JP: ショートコード

en: Shortlink
ja_JP: 短縮リンク

en: Show %s button on table screen.
ja_JP: %s ボタンをテーブル画面に表示。

en: Show Toolbar
ja_JP: ツールバーを表示

en: Show or hide elements from the table list screen.
ja_JP: テーブル一覧画面の要素を表示または非表示にします。

en: Shutter Speed
ja_JP: シャッタースピード

en: Simply scroll through your columns horizontally so your overview can be complete and functional.
ja_JP: 列を水平方向にスクロールするだけで、概要を完全に機能させることができます。

en: Site Options
ja_JP: サイトオプション

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Smart Filtering
ja_JP: スマートフィルタリング

en: Smart Filters
ja_JP: スマートフィルター

en: Social
ja_JP: ソーシャル

en: Sort & Filter on all your content.
ja_JP: すべてのコンテンツを並べ替えと絞り込み。

en: Sort any content
ja_JP: 任意のコンテンツを並べ替える

en: Sort by clicking the column header on the list table. Click the column header again to switch between <em>ascending</em> and <em>descending</em>.
ja_JP: リスト テーブルの列ヘッダーをクリックして並べ替えます。列見出しをもう一度クリックして、 <em>昇順</em> と <em>降順</em> を切り替えます。

en: Sort on numbers, names, prices or anything else.
ja_JP: 数字、名前、価格などで並べ替え。

en: Sortable Columns
ja_JP: 並べ替え可能な列

en: Sorting
ja_JP: 並べ替え

en: Spam
ja_JP: スパム

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Status (Quick Links)
ja_JP: ステータス (クイックリンク)

en: Sticky
ja_JP: 先頭に固定表示

en: Sticky Headers
ja_JP: 上部固定ヘッダー

en: Store settings
ja_JP: ストアー設定

en: Submit your email and we'll send you a discount for %s off.
ja_JP: メールを送信されましたら %s オフのディスカウントを送ります。

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
ja_JP: <a href="%1$s">%3$s に %2$s を</a> サブミットしました

en: Super Admin
ja_JP: 特権管理者

en: Support
ja_JP: サポート

en: Switching between sets is easy and can be done from any list table.
ja_JP: セットの切り替えは簡単で、リストテーブルから簡単に実行できます。

en: Table Elements
ja_JP: テーブル要素

en: Table Views
ja_JP: テーブル表示

en: Table view %s successfully deleted.
ja_JP: テーブル表示 %s が正常に削除されました。

en: Take Admin Columns to the next level:
ja_JP: Admin Columns を次のレベルに:

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: Taxonomy Support
ja_JP: タクソノミーに対応

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text Limit
ja_JP: 文字制限

en: The %s can be changed in %s.
ja_JP: %s は %s に変更できます。

en: The %s integration is available in Admin Columns Pro
ja_JP: %s 統合は Admin Columns プロ版 で利用できます

en: The Add-on %s is activated.
ja_JP: アドオン %s が有効化されました。

en: The Admin Columns plugin has undergone some major changes in version 4.
ja_JP: Admin Columns プラグインは、バージョン 4 でいくつかの大きな変更がありました。

en: The Media Library Assistant plugin from David Lingren provides several enhancements for managing the Media Library.
ja_JP: David Lingren の Media Library Assistant プラグインは、メディア ライブラリを管理するいくつかの拡張機能を提供します。

en: The action %s used on this website is deprecated since %s.
ja_JP: このサイトで使用されているアクション %s は %s 以降非推奨です。

en: The callback used is %s. | The callbacks used are %s.
ja_JP[0]: 使用されるコールバックは %s です。

en: The column could not be loaded because of an unknown error
ja_JP: 不明なエラーが発生したため、列を読み込めませんでした

en: The columns for %s are read only and can therefore not be edited.
ja_JP: %s の列は読み取り専用であるため、編集できません。

en: The custom field column uses the custom fields from posts and users. There are 14 types which you can set.
ja_JP: カスタムフィールド列には設定可能な14種類のタイプがあります。

en: The difference is returned in a human readable format.
ja_JP: 違いは、人間が読める形式で返されます。

en: The filter %s used on this website is deprecated since %s.
ja_JP: このサイトで使用されているフィルター %s は %s 以降非推奨です。

en: The result is a CSV file.
ja_JP: 結果は CSV ファイルになります。

en: The sorted column is saved as your personal preference.
ja_JP: 並べ替えられた列は、ユーザーの好みとして保存されます。

en: There was an error during saving the column settings.
ja_JP: 列の設定の保存中にエラーが発生しました。

en: Third-party columns and some custom columns cannot be exported unless there is build-in support for that specific column.
ja_JP: サードパーティの列と一部のカスタム列は、その特定の列に対する組み込みサポートがない限り、エクスポートできません。

en: This is the name which will appear as the column header.
ja_JP: 列のヘッダーとして表示される名前。

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
ja_JP: このプラグインは管理画面に表示される列の追加・削除や並び変えを可能にします。
    投稿・メディアページ・コメント・リンク・ユーザー・カスタム投稿(post type)に対応し
    ＰＲＯ版ではソート・フィルタリングも可能になります。

en: This site is using some actions or filters that have changed. Please read %s to resolve them.
ja_JP: このサイトは、変更されたアクションまたはフィルターをいくつか使用しています。それらを解決するには %s を参照してください。

en: This text will appear after the column value.
ja_JP: このテキストは、列の値の後に表示されます。

en: This text will appear before the column value.
ja_JP: このテキストはカラムの値の前に表示されます。

en: This will allow the column to be filtered.
ja_JP: これにより、列をフィルター処理できます。

en: This will determine how the date will be displayed.
ja_JP: 日付の表示方法を設定する。

en: This will determine how the time will be displayed.
ja_JP: 時刻の表示方法を設定します。

en: This will determine how the value will be displayed.
ja_JP: 表示される方法を設定します。

en: This will make the title link to the menu.
ja_JP: これはタイトルリンクをメニューにします。

en: Thousands separator
ja_JP: 桁区切り

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Thumbnails
ja_JP: サムネイル

en: Time Difference
ja_JP: 時差

en: Time Format
ja_JP: 時刻形式

en: Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title Only
ja_JP: タイトルのみ

en: To start inline editing, toggle the “Inline Edit” button on top of the list table.
ja_JP: インライン編集を開始するには、リストテーブルの上部にある「インライン編集」ボタンを切り替えます。

en: Toolset Types
ja_JP: ツールセットの種類

en: Total
ja_JP: 合計

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: True / False
ja_JP: 真/偽

en: Tweet
ja_JP: ツイート

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Unfortunately not every column can be exported.
ja_JP: 残念ながら、すべての列をエクスポートできるわけではありません。

en: Unlimited Columns
ja_JP: 無制限の列

en: Unlock with Admin Columns Pro
ja_JP: Admin Columns プロ版のロックを解除

en: Update
ja_JP: 更新

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade to
ja_JP: へアップグレード

en: Upgrade to Admin Columns Pro
ja_JP: Admin Columns プロ版にアップグレード

en: Upgrade to Admin Columns Pro and unlock all the awesome features.
ja_JP: Admin Columns プロ版にアップグレードして、すべてのすばらしい機能のロックを解除。

en: Upgrade to PRO, and take Admin Columns to the next level:
ja_JP: プロ版にアップグレードし、Admin Column を次のレベルにします:

en: Use an icon instead of text for displaying the status.
ja_JP: ステータス表示のためテキストの代わりにアイコンを使います。

en: Use an icon instead of text for displaying.
ja_JP: 表示のためテキストの代わりにアイコンを使います。

en: Use an icon?
ja_JP: アイコンを使用しますか ?

en: Use icons instead of text for displaying the actions.
ja_JP: アクションの表示にはテキストの代わりにアイコンを使用します。

en: Use icons?
ja_JP: アイコンを使いますか ?

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User Email
ja_JP: ユーザーのメールアドレス

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: User Login
ja_JP: ユーザーログイン

en: User Nicename
ja_JP: ユーザーのスラッグ

en: User Website
ja_JP: ユーザーのサイト

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Uses one or more %s IDs to display information about it.
ja_JP: 1つまたは複数の %s IDを使用して、その情報を表示します。

en: Value
ja_JP: 値

en: Value: Can be either a string or array. Arrays will be flattened and values are seperated by commas.
ja_JP: 値: 文字列または配列になります。配列はカンマで区切ります。

en: Value: Can be either a string or array. This will display a count of the number of times the meta key is used by the item.
ja_JP: 値: 文字列または配列。meta_keyの場合は回数を表示します。

en: Value: Can be unix time stamp or a date format as described in the <a href='%s'>Codex</a>. You can change the outputted date format at the <a href='%s'>general settings</a> page.
ja_JP: 値: <a href='%s'>Codex</a> の説明であるように unix タイムスタンプや日付形式を指定できます。 <a href='%s'>設定＞一般</a> で日付のフォーマットを変更できます。

en: Value: Hex value color, such as #808080.
ja_JP: 値: HEXカラーコード、#808080 など。

en: Value: Integers only.<br/>If you have the 'sorting addon' this will be used for sorting, so you can sort your posts on numeric (custom field) values.
ja_JP: 値: 整数だけ<br/>サポートします。ソートアドオンが有効な場合(カスタムフィールド)記事を並び変えることができます。

en: Value: Should be a 1 (one) or 0 (zero).
ja_JP: 値: 1または0 (ゼロ)である必要があります。

en: Value: Should be an array. This will flatten any ( multi dimensional ) array.
ja_JP: 値: 配列でなければいけません。( 多次元 )配列がフラット化されます。

en: Value: Should contain a URL.
ja_JP: 値: URLを含める必要があります。

en: Value: Should contain one or more Attachment IDs, separated by commas.
ja_JP: 値: コンマで区切られた 1 つまたは複数の添付 ID を含める必要があります。

en: Value: Should contain one or more Image URLs or Attachment IDs, separated by commas.
ja_JP: 値: 1つ以上の画像 URL または添付 ID をカンマで区切って指定する必要があります。

en: Value: Should contain one or more Post IDs, separated by commas.
ja_JP: 値: コンマで区切られた 1 つまたは複数のポスト ID を含める必要があります。

en: Value: Should contain one or more User IDs, separated by commas.
ja_JP: 値: コンマで区切られた 1 つまたは複数のユーザー IDを含める必要があります。

en: Value: This will show if the field has content or not.
ja_JP: 値: フィールドに内容があるかどうかを示します。

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
ja_JP: 値: 投稿内容の最初の20文字が表示されます。

en: Video
ja_JP: 動画

en: Video Meta
ja_JP: 動画メタ情報

en: Video Player
ja_JP: 動画プレーヤー

en: View
ja_JP: 表示

en: View %s screen
ja_JP: %s 画面を表示

en: View Comment
ja_JP: コメントを表示

en: View Post
ja_JP: 投稿を表示

en: View Public Author Page
ja_JP: 公開投稿者ページを表示

en: View Public Post Author Page
ja_JP: 公開投稿者ページを表示

en: View User Posts
ja_JP: ユーザーの投稿を表示

en: View all Pro features
ja_JP: プロ版の機能をすべて表示

en: View documentation
ja_JP: ドキュメンテーションを表示

en: Visual Editor
ja_JP: ビジュアルエディター

en: Want to import content in Excel, Mailchimp or anything else?
ja_JP: Excel、Mailchimp、またはその他のコンテンツをインポートしたいですか ?

en: Warning! ALL saved admin columns data will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
ja_JP: 警告! 保存した admin columns のすべてのデータが削除されます。実行すると元に戻せません。削除するには 'OK'、止めるには'キャンセル'をクリックしてください

en: Warning! The %s columns data will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
ja_JP: 警告! %s 列のデータが削除されます。これは元に戻せません。削除するなら 'OK'を、停止するなら 'キャンセル'

en: We don't mean to bug you, but you've been using %s for some time now, and we were wondering if you're happy with the plugin. If so, could you please leave a review at wordpress.org? If you're not happy with %s, please %s.
ja_JP: あなたを悩ますつもりはありません、%s をしばらくご利用いただいて、あなたがプラグインに満足しているかどうか疑問に思っていました。もしそうなら、wordpress.org でレビューを残していただけませんか? もし %s に満足していないのでしたら、%s してください。

en: We recommend using %s
ja_JP: %s を使用することをお勧めします

en: We would really love it if you could show your appreciation by giving us a rating on WordPress.org or tweet about Admin Columns!
ja_JP: WordPress.org で評価したり、Admin Columns についてツイートすることで、感謝の気持ちを示していただければ、本当に嬉しいです !

en: We're sorry to hear that; maybe we can help! If you're having problems properly setting up %s or if you would like help with some more advanced features, please visit our %s.
ja_JP: ご不便をおかけして申し訳ありません。 多分私たちは助けることができます! %s の設定に問題がある場合や、より高度な機能に関するヘルプが必要な場合は、%s をご覧ください。

en: Website
ja_JP: サイト

en: Welcome Screen
ja_JP: ウェルカム画面

en: What's wrong? Need help? Let us know!
ja_JP: 何か問題ですか ? 助けが必要ですか ? ご連絡ください !

en: When you come back the content is sorted just the way you left it.
ja_JP: 戻ってきたら、コンテンツはそのままにした方法で並べ替えられます。

en: Whitespace
ja_JP: 半角スペース

en: Widgets
ja_JP: ウィジェット

en: Width
ja_JP: 幅

en: Width : %s px
ja_JP: 幅: %s px

en: Width in pixels
ja_JP: 幅 (px)

en: With Bulk Edit you can update thousands of values at once.
ja_JP: 一括編集を使用することで、一度に何千もの値を更新できます。

en: With Inline Edit, you can update your content quick and easy, without having to open each %s one at the time.
ja_JP: インライン編集を使用すると、%s ごとに一度に開かなくても、コンテンツを迅速かつ簡単に更新できます。

en: Woohoo! We're glad to hear that!
ja_JP: それを聞いてうれしく思います !

en: Word Count
ja_JP: 単語数

en: Word Limit
ja_JP: 単語数制限

en: WordPress Date Format
ja_JP: WordPress の日付書式

en: WordPress Time Format
ja_JP: WordPress の日付書式

en: Words per minute
ja_JP: 1分あたりの単語数

en: Yes
ja_JP: はい

en: You can also find help on the %s, and %s.
ja_JP: %s と %s のヘルプを見つけられます。

en: You can change the default sorted column in the optional settings below.
ja_JP: 以下のオプション設定で、デフォルトのソート列を変更できます。

en: You can filter the contents by selecting the column value from the filter dropdown menu.
ja_JP: フィルタードロップダウンメニューから列の値を選択して、内容をフィルタリングできます。

en: You can use filters to segment your list before exporting.
ja_JP: エクスポートする前に、フィルタを使用してリストを分割できます。

en: You need at least one column
ja_JP: 少なくとも 1 つ列が必要です

en: Your Email
ja_JP: メールアドレス

en: Your First Name
ja_JP: 名

en: audio
ja_JP: 音声

en: channel | channels
ja_JP[0]: チャンネル

en: channels | channels
ja_JP[0]: チャンネル

en: click here
ja_JP: ここをクリック

[ctx: conditional format help]
en: Conditional Format allows you to format a value based on conditions you set.
ja_JP: 条件付き書式を使用すると、設定した条件に基づいて値を書式設定できます。

en: current
ja_JP: 現在

en: date and time formatting
ja_JP: 日付と時刻の書式

en: documentation page
ja_JP: ドキュメントページ

en: find answers to frequently asked questions
ja_JP: よくある質問とその回答を見つける

en: in %s
ja_JP: カテゴリー: %s

en: minute | minutes
ja_JP[0]: 分

en: optional
ja_JP: オプション

en: or
ja_JP: または

en: original
ja_JP: オリジナル

en: our documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

[ctx: post]
en: Edit %s
ja_JP: %s を編集

[ctx: post]
en: Edit %s Author
ja_JP: %s 投稿者を編集

[ctx: post]
en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

[ctx: post]
en: View %s
ja_JP: %s を表示

[ctx: post]
en: View Public %s Author Page
ja_JP: %s 投稿者ページを公開

en: sec
ja_JP: 秒

en: second | seconds
ja_JP[0]: 秒

[ctx: smart filtering help]
en: Smart filtering allows you to segment your data by different criteria.
ja_JP: スマートフィルタリングを使用すると、データを異なる基準で分割できます。

[ctx: smart filtering help]
en: When you return to your list table you can easily select them again from the menu.
ja_JP: リストテーブルに戻ると、メニューから簡単に再び選択できます。

[ctx: smart filtering help]
en: You can save your filters for later use.
ja_JP: 後で使用するためにフィルターを保存できます。

en: width
ja_JP: 横幅
